TAFTA negotiators
De La Quadrature du Net
Révision datée du 7 octobre 2013 à 21:05 par Benjamin (discussion | contributions)
List of Negotiators for TAFTA
We started a picture list of all negociators, if you found one, add it at the TAFTA_negociators_pictures page! Nous avons démarré un trombinoscope des négociateurs, si vous en trouvez un, ajoutez le à la page TAFTA_negociators_pictures !
EU
Overall Coordination
- Ignacio Garcia Bercero, Chief Negotiator, director at the Directorate General for Trade of the European Commission (DG TRADE)
- Damien Levie, Deputy Chief Negotiator / Market Access for Goods
Negotiating Area Leaders
- John Clarke, Agriculture & Processed - Intellectual Property (DG Agriculture and Rural Development)
- Jean-Marc Trarieux, Agriculture & Processed (DG Agriculture and Rural Development)
- Zoltan Somogyi, Agriculture & Processed
- Antonis Kastrissianakis, Rules of Origin / Sectoral Annexes on Trade in Goods - Customs and Trade Facilitation (DG Taxation and Customs Union)
- Fernando Perreau de Pinninck, Rules of Origin / Regulatory Cluster - Overall co-ordination
- Marco Düerkop, Services and Investment - Services / Sub-group on regulatory cooperation in financial services
- Martin Merlin, Services and Investment - Sub-group on regulatory cooperation in financial services (DG Internal Market and Services)
- Leopoldo Rubinacci, Services and Investment - Investment
- Colin Brown, Services and Investment - Investor-State Dispute Settlement
- Geraldine Emberger, Regulatory Cluster - Horizontal Chapter on Regulatory Issues; Regulatory Coherence
- Paul De Lusignan, Regulatory Cluster - TBT
- Philippe Jean, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Cars (DG Enterprise and Industry)
- Carsten Schittek, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Cars
- Birgit Weidel, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Machinery and electronics (DG Enterprise and Industry)
- Pablo Neira, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Machinery and electronics
- Klaus Berend, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Chemicals (DG Enterprise and Industry)
- Benjamin Musall, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Chemicals
- Laurent Selles, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Medical devices (DG Health and Consumers)
- Ivone Kaizeler, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Medical devices
- Sébastien Goux, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Pharmaceuticals (DG Health and Consumers)
- Roman Mokry, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Cosmetics (DG Health and Consumers)
- Constantin Livas, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Textiles TBT (DG Enterprise and Industry)
- Lorenzo Terzi, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Sanitary and Phytosanitary Measures (DG Health and Consumers)
- Ulrich Weigl, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Sanitary and Phytosanitary Measures
- Anders Jessen, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Public Procurement
- Pedro Velasco Martins, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Intellectual Property
- Raimundo Serra, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Intellectual Property (GIs) (DG Agriculture and Rural Development)
- Monika Hencsey, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Trade and Sustainable Development (labour and environment)
- Christophe Kiener, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Competition Policy; State Owned Enterprises and other enterprises benefiting from special government granted rights; Subsidies
- Blanca Rodriguez, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Competition Policy; State Owned Enterprises and other enterprises benefiting from special government granted rights; Subsidies (DG Competition)
- Petros Sourmelis, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Trade-related Aspects of Raw Materials and Energy
- Denis Redonnet, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Customs and Trade Facilitation - SMEs - Other rules
- Luca De Carli, Sectoral Annexes on Trade in Goods - Dispute Settlement
US (The Office of the United States Trade Representative (USTR))
Overall Coordination
- Dan Mullaney, Chief Negotiator
- David Weiner, Deputy Chief Negotiator
- Kate Kalutkiewicz, Assistant Chief Negotiator
- Isabella Detwiler, Negotiating Team Coordinator
Negotiating Area Leads
- Mary Lisa Madell, Agricultural Market Access
- David Weiner, Competition
- Thomas Fine, Cross-Border Services
- Dawn Shackleford, Customs and Trade Facilitation
- Robb Tanner, Electronic Commerce and Telecommunications
- Jean Kemp, Energy and Raw Materials
- David Oliver, Environment
- Amanda Yarusso-Horan, Financial Services
- Gavin Buckley, Financial Services
- Scott Pietan, Government Procurement
- George York, Intellectual Property Rights
- Jai Motwane, Investment
- Carlos Romero, Labor
- Amy Karpel, Legal/Institutional Issues
- Matthew Jaffe, Legal/Institutional Issues
- Arrow Augerot, Localization Barriers
- Sushan Demirjian, Market Access and Industrial Goods Tariffs
- Mary Thornton, Market Access and Industrial Goods Tariffs
- Rachel Shub, Regulatory Coherence and Transparency
- Jason Bernstein, Rules of Origin
- Mary Lisa Madell, Sanitary and Phytosanitary (SPS) Measures
- Jim Sanford, Sectoral Annexes/Regulatory Cooperation
- Barbara Norton, Sectoral Annexes/Regulatory Cooperation
- Christina Sevilla, Small- and Medium-Sized Enterprises
- Victor Mroczka, State-Owned Enterprises
- Julia Doherty, Technical Barriers to Trade (TBT)
- Gail Strickler, Textiles
- Caroyl Miller, Textiles
- Victor Mroczka, Trade Remedies