Rank |
MEP |
Final score |
ams. 1+2/1/1 |
ams. 1+2/2/2
|
6 |
Kader ARIF {{#icon:FR.png|France |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
8 |
John ATTARD-MONTALTO {{#icon:MT.png|Malta |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
29 |
Emine BOZKURT {{#icon:NL.png|Netherlands |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
31 |
Frieda BREPOELS {{#icon:BE.png|Belgium |
Verts/ALE|11|Cultural_industries_resolution_details_Verts}} |
100.0 |
for |
for
|
50 |
Philip CLAEYS {{#icon:BE.png|Belgium |
NI|11|Cultural_industries_resolution_details_NI}} |
100.0 |
for |
for
|
68 |
Andrew DUFF {{#icon:GB.png|United Kingdom |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
100.0 |
for |
for
|
83 |
Hélène FLAUTRE {{#icon:FR.png|France |
Verts/ALE|11|Cultural_industries_resolution_details_Verts}} |
100.0 |
for |
for
|
86 |
Göran FÄRM {{#icon:SE.png|Sweden |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
97 |
Ana GOMES {{#icon:PT.png|Portugal |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
128 |
Anna IBRISAGIC {{#icon:SE.png|Sweden |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
100.0 |
for |
for
|
133 |
Anneli JÄÄTTEENMÄKI {{#icon:FI.png|Finland |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
100.0 |
for |
for
|
139 |
Evgeni KIRILOV {{#icon:BG.png|Bulgaria |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
140 |
Jaromír KOHLÍČEK {{#icon:CZ.png|Czech Republic |
GUE/NGL|11|Cultural_industries_resolution_details_GUE}} |
100.0 |
for |
for
|
142 |
Maria Eleni KOPPA {{#icon:GR.png|Greece |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
145 |
Wolfgang KREISSL-DÖRFLER {{#icon:DE.png|Germany |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
153 |
Graf Alexander LAMBSDORFF {{#icon:DE.png|Germany |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
100.0 |
for |
for
|
162 |
Jo LEINEN {{#icon:DE.png|Germany |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
169 |
Baroness Sarah LUDFORD {{#icon:GB.png|United Kingdom |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
100.0 |
for |
for
|
183 |
Emilio MENÉNDEZ del VALLE {{#icon:ES.png|Spain |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
191 |
Andreas MÖLZER {{#icon:AT.png|Austria |
NI|11|Cultural_industries_resolution_details_NI}} |
100.0 |
for |
for
|
195 |
Miroslav OUZKÝ {{#icon:CZ.png|Czech Republic |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
100.0 |
for |
for
|
198 |
Justas Vincas PALECKIS {{#icon:LT.png|Lithuania |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
200 |
Pier Antonio PANZERI {{#icon:IT.png|Italy |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
203 |
Ioan Mircea PAŞCU {{#icon:RO.png|Romania |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
204 |
Vincent PEILLON {{#icon:FR.png|France |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
218 |
Teresa RIERA MADURELL {{#icon:ES.png|Spain |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
227 |
Libor ROUČEK {{#icon:CZ.png|Czech Republic |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
243 |
Adrian SEVERIN {{#icon:RO.png|Romania |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
245 |
Marek SIWIEC {{#icon:PL.png|Poland |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
256 |
Hannes SWOBODA {{#icon:AT.png|Austria |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
275 |
Kristian VIGENIN {{#icon:BG.png|Bulgaria |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
281 |
Renate WEBER {{#icon:RO.png|Romania |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
100.0 |
for |
for
|
286 |
Luis YAÑEZ-BARNUEVO GARCÍA {{#icon:ES.png|Spain |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
294 |
Véronique DE KEYSER {{#icon:BE.png|Belgium |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
296 |
Marielle DE SARNEZ {{#icon:FR.png|France |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
100.0 |
for |
for
|
309 |
Jelko KACIN {{#icon:SI.png|Slovenia |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
66.7 |
against |
for
|
316 |
Reimer BÖGE {{#icon:DE.png|Germany |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
50.0 |
for |
-
|
333 |
Alejo VIDAL-QUADRAS {{#icon:ES.png|Spain |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
50.0 |
for |
-
|
338 |
Laima Liucija ANDRIKIENĖ {{#icon:LT.png|Lithuania |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
340 |
Sir Robert ATKINS {{#icon:GB.png|United Kingdom |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
348 |
Bastiaan BELDER {{#icon:NL.png|Netherlands |
IND/DEM|11|Cultural_industries_resolution_details_IND}} |
33.3 |
for |
against
|
351 |
Adam BIELAN {{#icon:PL.png|Poland |
UEN|11|Cultural_industries_resolution_details_UEN}} |
33.3 |
for |
against
|
359 |
Elmar BROK {{#icon:DE.png|Germany |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
370 |
Carlo CASINI {{#icon:IT.png|Italy |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
391 |
Christian EHLER {{#icon:DE.png|Germany |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
403 |
Michael GAHLER {{#icon:DE.png|Germany |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
421 |
Kinga GÁL {{#icon:HU.png|Hungary |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
440 |
Elisabeth JEGGLE {{#icon:DE.png|Germany |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
446 |
Ioannis KASOULIDES {{#icon:CY.png|Cyprus |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
447 |
Tunne KELAM {{#icon:EE.png|Estonia |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
459 |
Vytautas LANDSBERGIS {{#icon:LT.png|Lithuania |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
467 |
Peter LIESE {{#icon:DE.png|Germany |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
470 |
Antonio LÓPEZ-ISTÚRIZ WHITE {{#icon:ES.png|Spain |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
476 |
Mario MAURO {{#icon:IT.png|Italy |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
479 |
Jaime MAYOR OREJA {{#icon:ES.png|Spain |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
484 |
Francisco José MILLÁN MON {{#icon:ES.png|Spain |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
494 |
Ria OOMEN-RUIJTEN {{#icon:NL.png|Netherlands |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
495 |
Doris PACK {{#icon:DE.png|Germany |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
499 |
Alojz PETERLE {{#icon:SI.png|Slovenia |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
502 |
Mirosław PIOTROWSKI {{#icon:PL.png|Poland |
UEN|11|Cultural_industries_resolution_details_UEN}} |
33.3 |
for |
against
|
509 |
Bernd POSSELT {{#icon:DE.png|Germany |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
510 |
Jacek PROTASIEWICZ {{#icon:PL.png|Poland |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
523 |
José Ignacio SALAFRANCA SÁNCHEZ-NEYRA {{#icon:ES.png|Spain |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
525 |
Jacek SARYUSZ-WOLSKI {{#icon:PL.png|Poland |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
526 |
Tokia SAÏFI {{#icon:FR.png|France |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
533 |
György SCHÖPFLIN {{#icon:HU.png|Hungary |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
548 |
Konrad SZYMAŃSKI {{#icon:PL.png|Poland |
UEN|11|Cultural_industries_resolution_details_UEN}} |
33.3 |
for |
against
|
551 |
Charles TANNOCK {{#icon:GB.png|United Kingdom |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
556 |
László TŐKÉS {{#icon:RO.png|Romania |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
559 |
Inese VAIDERE {{#icon:LV.png|Latvia |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
562 |
Geoffrey VAN ORDEN {{#icon:GB.png|United Kingdom |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
566 |
Dominique VLASTO {{#icon:FR.png|France |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
615 |
Metin KAZAK {{#icon:BG.png|Bulgaria |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
0.0 |
against |
against
|
622 |
Annemie NEYTS-UYTTEBROECK {{#icon:BE.png|Belgium |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
0.0 |
against |
against
|
629 |
Vittorio PRODI {{#icon:IT.png|Italy |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
0.0 |
against |
against
|