Rank |
MEP |
Final score |
ams. 1+2/1/1 |
ams. 1+2/2/2
|
20 |
Jean-Luc BENNAHMIAS {{#icon:FR.png|France |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
100.0 |
for |
for
|
34 |
Udo BULLMANN {{#icon:DE.png|Germany |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
43 |
Françoise CASTEX {{#icon:FR.png|France |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
44 |
Alejandro CERCAS {{#icon:ES.png|Spain |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
47 |
Ole CHRISTENSEN {{#icon:DK.png|Denmark |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
51 |
Derek Roland CLARK {{#icon:GB.png|United Kingdom |
IND/DEM|11|Cultural_industries_resolution_details_IND}} |
100.0 |
for |
for
|
57 |
Corina CREŢU {{#icon:RO.png|Romania |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
70 |
Edite ESTRELA {{#icon:PT.png|Portugal |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
74 |
Richard FALBR {{#icon:CZ.png|Czech Republic |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
80 |
Ilda FIGUEIREDO {{#icon:PT.png|Portugal |
GUE/NGL|11|Cultural_industries_resolution_details_GUE}} |
100.0 |
for |
for
|
124 |
Filiz Hakaeva HYUSMENOVA {{#icon:BG.png|Bulgaria |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
100.0 |
for |
for
|
129 |
Iliana Malinova IOTOVA {{#icon:BG.png|Bulgaria |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
151 |
Jean LAMBERT {{#icon:GB.png|United Kingdom |
Verts/ALE|11|Cultural_industries_resolution_details_Verts}} |
100.0 |
for |
for
|
175 |
Thomas MANN {{#icon:DE.png|Germany |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
100.0 |
for |
for
|
209 |
Rovana PLUMB {{#icon:RO.png|Romania |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
239 |
Elisabeth SCHROEDTER {{#icon:DE.png|Germany |
Verts/ALE|11|Cultural_industries_resolution_details_Verts}} |
100.0 |
for |
for
|
250 |
Dirk STERCKX {{#icon:BE.png|Belgium |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
100.0 |
for |
for
|
267 |
Claude TURMES {{#icon:LU.png|Luxembourg |
Verts/ALE|11|Cultural_industries_resolution_details_Verts}} |
100.0 |
for |
for
|
290 |
Gabriele ZIMMER {{#icon:DE.png|Germany |
GUE/NGL|11|Cultural_industries_resolution_details_GUE}} |
100.0 |
for |
for
|
295 |
Proinsias DE ROSSA {{#icon:IE.png|Ireland |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
100.0 |
for |
for
|
301 |
Tatjana ŽDANOKA {{#icon:LV.png|Latvia |
Verts/ALE|11|Cultural_industries_resolution_details_Verts}} |
100.0 |
for |
for
|
309 |
Jelko KACIN {{#icon:SI.png|Slovenia |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
66.7 |
against |
for
|
310 |
Elizabeth LYNNE {{#icon:GB.png|United Kingdom |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
66.7 |
against |
for
|
312 |
Siiri OVIIR {{#icon:EE.png|Estonia |
ALDE|11|Cultural_industries_resolution_details_ALDE}} |
66.7 |
against |
for
|
345 |
Edit BAUER {{#icon:SK.png|Slovakia |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
366 |
Milan CABRNOCH {{#icon:CZ.png|Czech Republic |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
369 |
David CASA {{#icon:MT.png|Malta |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
416 |
Mathieu GROSCH {{#icon:BE.png|Belgium |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
418 |
Ingeborg GRÄSSLE {{#icon:DE.png|Germany |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
426 |
Roger HELMER {{#icon:GB.png|United Kingdom |
NI|11|Cultural_industries_resolution_details_NI}} |
33.3 |
for |
against
|
433 |
Stephen HUGHES {{#icon:GB.png|United Kingdom |
PSE|11|Cultural_industries_resolution_details_PSE}} |
33.3 |
for |
against
|
443 |
Lívia JÁRÓKA {{#icon:HU.png|Hungary |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
446 |
Ioannis KASOULIDES {{#icon:CY.png|Cyprus |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
447 |
Tunne KELAM {{#icon:EE.png|Estonia |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
451 |
Dieter-Lebrecht KOCH {{#icon:DE.png|Germany |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
494 |
Ria OOMEN-RUIJTEN {{#icon:NL.png|Netherlands |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|
550 |
Csaba SÓGOR {{#icon:RO.png|Romania |
PPE-DE|11|Cultural_industries_resolution_details_PPE}} |
33.3 |
for |
against
|